СВОБОДНО ВРЕМЕ

Тодорова събота! Днес е Тодоровден

Тодоровден е! Той е подвижен християнски празник в чест на Свети Теодор Тирон. Винаги се отбелязва в първата събота след началото на Великденския пост. Тази година се пада на 16 март.

Според житието на светеца, Теодор бил римски войник в императорския полк в гр. Амасий, Мала Азия. Император Юлиан Отстъпник издал заповед войниците християни да се поклонят на езическите богове. Теодор не искал да се подчини на заповедта. Дали му няколко дни за размисъл. Вместо това той подпалил езически храм и бил отведен на съд пред градоначалника.

Заявил, че е християнин, заради което бил хвърлен в тъмница и обречен на гладна смърт. След известно време, забелязвайки, че Теодор все още е жив, градоначалникът отново му предложил да извърши жертвоприношение на езическите богове и да спаси живота си. Теодор Тирон отказал и бил подложен на жестоки мъчения заради християнската вяра.

Осъдили го на смърт чрез изгаряне. Той се прекръстил, сам се качил на кладата и загинал като християнски мъченик.

Празникът е известен и като Тудорица или Конски Великден. На този ден българинът показва почитта си към коня, която съхранява още от времето на прабългарите.

Сутринта рано жените месят празнична пита, която украсяват с фигури от тесто под формата на конче и подкова.

Младите мъже извеждат конете си, сресват ги, завързват им мъниста и здравец на гривата. Качени на конете си, съпровождани от музиканти, младежите преминават по улиците, спират пред всяка къща. Стопаните ги черпят с бъклица вино, даряват ги с нови кърпи, кичат конете им с цветя.

Празничното шествие се проточва извън селото и стига до хиподрума, където се устройват кушиите – конните надбягвания.

На конете, спечелили първите места в състезанията, се окачват венци. Кметът или свещеникът дава награда на победителите, както и почерпка за всички ездачи.

Празникът се премества в центъра на селото, където се извива кръшно хоро. С хоро отвеждат победителя до дома му.

Празничната трапеза е постна, но богата. Слага се питата, гъбена каша, варена царевица, картофи и задължителната тодоровденска чорба от леща.

Днес празник има и Федерацията по конен спорт в България.

Името Тодор означава „божи дар”.

Имен ден празнуват: Тодор, Тодора, Тодорка, Теодор, Теодора, Дора, Дорка, Доротея, Дарчо, Даря, Дара, Даринка, Дарка, Божо, Божана, Божидар, Божидара.

ЧЕСТИТ ИМЕН ДЕН!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *