Диетата Пеган – какво е това и върши ли работа?
Тази диета не е някаква новост. Тя нашумя преди около пет години, но има причина днес да се върнем отново на нея и да припомним що е то Пеган диета. Няма как да не сте забелязали, че днес повече от всякога се говори за безглутеновите храни. Все повече ресторанти предлагат вегатариански и вегански менюта, препоръчват ни кето десерти, а мнозина се придържат към ВМНВ или зоново хранене.
В момента социалните мрежи преливат от групи, обменящи рецепти и даващи съвети за различни хранителни режими. Всичко това идва да покаже, че голяма част от хората днес са склонни да направят драстична промяна в начина си на хранене. И определено не липсват причини, които да ги мотивират. Все по-трудно, да не кажем невъзможно е да се закупи месо, което не е натъпкано с антибиотици и хормони. Заленчуците са генно модифицирани, пръскани или обработени с химикали, а сиренето е натъпкано с палмова мазнина. За пакетираните храни изобщо няма да отваряме дума тук.
И понеже човек е това, с което се храни, проблемите с наднорменото тегло и последиците от него вече са огромни. Част от онези, които не искат да станат част от негативните здравни статистики, са избрали Пеган храненето. По същество то представлява комбинация от веганско меню и палео диета – т.е. възможно най-екологично чистото месо и риба (такива, каквито са консумирали предците ни палеозойци), както и яйца. Комбинирането им трябва да бъде в отношение 1:3 в полза на зеленчуците.
И така. Позволените при Пеган диетата храни са:
- Възможно най-органични меса – бели и червени. Рибата трябва да е ловена в естествената си среда, а не отглеждана в развъдници.
- Яйца – те също са източник на протеини, особено белтъка.
- Био градински плодове и зеленчуци (само които не съдържат скорбяла), без нитрати и химикали.
- Всякакви ядки в сурово състояние, без фъстъци.
- Ограничени количества бобови храни ( до ½ ч.ч. на ден). Препоръчват се кафяв или черен ориз, както и киноа и леща. Соята е генно модифициран продукт и не се допуска в тази диета.
- Козе или овче сирене и мляко, но само за разнообразяване или допълване на менюто.
- Зехтин, кокосово масло и масло от авокадо.
- Агаве, кленов сироп, малки количества мед.
За следните храни трябва да забравите, ако искате да следвате този режим:
- Всякакви продукти от млечен произход и най-вече от краве мляко.
- Брашна, паста и други, съдържащи глутен.
- Бяла рафинирана захар и изкуствени подсладители.
- Олио
Абсолютно наясно сме, че тази диета не е по джоба на всеки. Перфектният вариант е, ако имате възможност да си отглеждате сами животните и заленчуците. Ако не, потърсете хора на село, от които бихте могли да купувате гарантирано чиста храна. Дори и да не сте в състояние да спазвате стриктно диетата, със сигурност можете да структурирате менюто си по подобен начин. Ограничете приема на месо, приготвяйте си питателни салати и гарнитури с киноа и зеленчуци, овкусявайте щедро с билки. Най-важно е да се вслушвате в тялото си. То само ще ви подскаже, че сте направили добър избор, когато се почувствате леки и заредени с енергия.