Ваксина срещу грип – защо е добре да се ваксинираме?
Всяка година грипът взима човешки жертви и обективно погледнато това не е безобидна инфекция. Огромна част от хората спадат към групата от рискови пациенти и опазването на тяхното здраве се подпомага именно чрез поставянето на грипна ваксина в точното време. Задача на личния лекар е да консултира всеки относно ползите и реакцията към нея, а самият пациент е длъжен да предупреди за евентуални предходни алергични прояви или проблеми с имунната система.
Ваксините срещу грип нямат странични ефекти, защото те са изключително пречистени. Възможно е организмът да реагира с неразположение след поставянето, но това е нормален процес, който отминава за ден-два. След около десетина дни тялото вече ще е изградило антитела и защитните ви сили ще бъдат повишени няколкократно.
Кога трябва да си поставим ваксината?
С оглед на времето, необходимо за изграждане на имунитет и сезона, в който започва активното развитие на грипните вируси, най-подходящи за целта са месеците октомври и ноември. Важно е да отбележим, че грипните щамове са различни всяка година и съответно – ваксините против тях биват различни. Това означава, че ваксинация се прави ежегодно със специално разработена за съответния щам формула. Такава можете да закупите директно от аптеката или да потърсите при личния си лекар.
Съветът на Hubavajena.bg: Ако искате да бъдете здрави и жизнени, последвайте линка и се запасете с качествените хранителни добавки на лидера в сферата Vital Concept.
Кои са рисковите групи, за които е препоръчително да се ваксинират?
Грип не се лекува с антибиотици. С тях могат да бъдат третирани усложненията от заболяването, но това винаги става по лекарско предписание. Бронхит и пневмония са най-честите последици от боледуването, но могат да се развият и сериозни увреди на сърцето и мозъка, които да доведат до фатален край. Ето защо хората, изложени на потенциален риск, трябва да вземат мерки навреме. Това са:
- бременни жени;
- хора на възраст над 65 години;
- хора с хронични заболявания на дробовете, сърцето, бъбреците;
- диабетици;
- хора на имунна или друга терапия;
- хора, живеещи в домове или друг подобен тип институции;
- други рискови пациенти по преценка на личния лекар.
Безопасна ли е ваксината за плода и бременните жени?
Ваксините са абсолютно безвредни както за майката, така и за нейното бебче. Без значение е в кой етап от бременността си се намира жената. Тя може да получи противогрипна защита по всяко време от този прекрасен за нея период. Така бъдещата майка може да е спокойна, че няма да се наложи да приема лекарства и евентуално антибиотици. Всички тези фактори се отразяват негативно на плода и е добре да бъдат избегнати, за да ѝ бъде спестен стреса от болничен престой и страха от неизвестното.
Каква част от хората си поставят ваксини?
За съжаление, все още твърде малка част от хората в България имат изграден навик за редовна превенция чрез ваксинация – това са едва 3-4% от населението. Според данни на Световната здравна организация ваксините намаляват риска от усложнения с 60%, а рискът от летален изход – с около 80%. Ежегодно се отпускат голямо количество безплатни ваксини, които личните лекари могат да поставят на своите пациенти, навършили 65-годишна възраст.
Всеки, който се е доверил на противогрипната ваксина, ще потвърди, че тя осигурява добра защита. С нея неразположението отшумява бързо и протича леко. Уверете се сами в това и се погрижете за своето здраве през идната зима!