ЗДРАВЕ

Мандарини – защо не бива да прекаляваме с тях?

Любимите ни мандарини са сред цитрусовите плодове, които са особено популярни през есента и зимата. Те се хапват с удоволствие и от възрастните, и от децата. Лесно се отделя кората им, а ароматът им е много свеж и приятен.

Според Олга Григорян, диетолог и водещ изследовател във FRC, някои хора трябва да са много внимателни при консумацията на мандарини. Тя посочва пред „РИА Новости“, че този симпатичен оранжев плод, без който празничната трапеза особено на Коледа не може, си има своите ценни съставки, но все пак не трябва да преяждаме с него.

Ползите от мандарините

Пренесени в Европа през 19. век от Югоизточна Азия, мандарините носят името на висши сановници в Китай, които много ценели качествата на сочния плод.

Мандарините съдържат почти 90% вода и много полезни вещества като лимонена киселина, каротин, захари, витамини В1 и В2, витамини С и РР.

Фруктозата в мандарините е в голямо количество и се усвоява много бързо, а ароматът на тези плодове влияе положително върху нервната система и подобрява настроението.

Олга Григорян, както и други руски и италиански учени и диетолози обаче предупреждават, че мандарините могат и да навредят на здравето.

Вредите от мандарините

Въпреки изключителното количество на витамин С в мандарините, укрепващ имунитета и забавящ стареенето, мандарините са противопоказни за някои хора: 

– с наднормено тегло и диабет заради многото фруктоза;

– с алергии, защото може да получат обриви, задух и алергична кашлица;

– със стомашно-чревни заболявания като хронична язвена болест, повишена киселинност и др.;

– със заболявания на черния дроб, жлъчката и бъбреците.

Григорян съветва хората с алергични проблеми да премахнат мандарините от менюто си.

Тези, които искат да намалят килограмите си, които страдат от затлъстяване и захарен диабет, могат да хапват не повече от две мандарини дневно.

Здравите деца и възрастни също трябва да са предпазливи, най-вече защото химикалите, използвани за защита на мандарините от вредители, се натрупват в кората и тя изглежда „лакирана”.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *