ЗДРАВЕ

Дерматит. Контактен дерматит – превенция и лечение

Дерматит е много упорито заболяване, изискващо продължително и сериозно лечение, спазване на определени правила и строг хранителен режим. Ако остане недоизлекуван, дава усложнения и може да ни измъчва с години.

В същността си той представлява възпаление и обрив по кожата, предизвикан от алергична реакция на организма. Сложността идва от факта, че дерматитите са десетки видове.

Най-често се срещат:

  • контактен дерматит
  • атопичен дерматит
  • себореен дерматит
  • алергичен дерматит

Рискови фактори

■ Физически фактори – причиняват се от измръзване или от слънчево изгаряне, токов удар, ухапване от насекоми.

■ Химически фактори – когато дерматитът е предизвикан от различни химикали. Може да са домакински препарати, козметика, строителни материали, бои, медикаменти.

■ Биологични фактори – отслабване на имунната система, стрес, лоши битови условия.

■ Наследствени фактори – наследствена предразположеност към алергии.

Всъщност дерматит е общото понятие, с което се назовава цялата група от различни заболявания по кожата. Те се проявяват под формата на локализирани обриви, със сърбеж, гадене, повръщане и цялостен дискомфорт на организма.

Контактен дерматит

От това заболяване страдат много повече жени, отколкото мъже. В световен мащаб е разпространено сред около 6% от населението на планетата. Представлява вид екзема, предизвикана от контакт на кожата с определени химически вещества. Те са над 2000 на брой, като включват метали и метални соли, полимери, каучук, медикаменти, козметични продукти, сапуни, шампоани и бои за коса, растителни и животински продукти, торове, пестициди, перилни препарати, колани, чорапи и др.

Когато кожата е в досег с някой от гореизброените алергени, възможно е да се развие контактен дерматит – обрив върху определени участъци, силен сърбеж, зачервяване и подуване. Образуват се мехурчета, които при спукване отделят бистра течност. Обривите може да се появят веднага след контакта с дразнителя или след два-три дни.

Контактният дерматит бива алергичен и неалергичен. Алергичният възниква след повторен контакт с алергичния агент. Лечението му започва с неговото откриване и с преустановяването на контакта.

От своя страна, неалергичният контактен дерматит се дели на два вида – иритативен и дегенеративен. Иритативният контактен дерматит се причинява от силни киселини и основи, сапуни, газове и синтетични миещи средства. Обривите се появяват веднага след първия контакт с химическото вещество – появява се зачервяване по кожата, оток и мехури.

Дегенеративният контактен дерматит се развива след многократно дразнение от киселини, основи и някои други химични вещества. Нарушава се защитата на кожата и впоследствие обривът обхваща цялото тяло.

Превантивни мерки

В съвременния бит никой не е застрахован срещу контактен дермaтит. Превенцията изисква висока лична хигиена, спазване на трудовите санитарно-хигиенни правила, използване на защитни ръкавици при боравене с химикали. Не трябва да се употребяват препарати с неизяснен произход или с изтекъл срок на годност.

Лечение на контактен дерматит

 Самолечението е крайно нежелателно. То може само да усложни ситуацията. Задължително трябва да се посети дерматолог, който диагностицира болестта и решава има ли нужда от стационарно лечение в кожно отделение, или лечението може да бъде проведено в домашни условия. То се извършва с медикаменти за вътрешна и външна употреба. Обривите и раничките се третират с мазила, предписани от дерматолога. Задължително е дразнителят да бъде премахнат, ето защо той трябва да се установи. Специалистът назначава определена диета, която се спазва продължително време за пълното изчистване на организма. От храната се изключват всички продукти, които могат да усложнят състоянието на болния: месо, яйца, кисели краставички и туршии, мляко, шоколад, какао, майонеза, сладкиши и др. Обикновено първата седмица се приема само минерална вода и 1 – 2 препечени филийки.

Контактният дерматит на практика е вид натравяне, което предизвиква кожна реакция. Поради това ако изпаднем в такова състояние, трябва да се отнесем много отговорно и да се придържаме стриктно към препоръките на дерматолога.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *