СВОБОДНО ВРЕМЕ

Джеймс Хадли Чейс – любим писател на милиони по света

Днес се навършват 112 години от рождението на известния британски писател от френски произход Джеймс Хадли Чейс. Писани през миналия век, неговите криминални романи звучат така, сякаш са написани вчера. Четат се на един дъх и държат в напрежение от първата до последната страница. Оставил е на света 89 романа, всичките толкова завладяващи, че е невъзможно да се каже кои са най-добрите. Измислени са с богато въображение и с много талант: „Внимавай с жените”, „Лесни пари”, „Ковчег от Хонконг”, „Ева”, „Искаш ли да останеш жив?”, „Положи я сред лилиите”, „Смърт без отсрочка”, „Да повярваш на лисица” и много други.

Произведенията му са пълни с приключения, с изненадващи обрати в сюжета. Забавни и увлекателни, те действат разтоварващо, четат се с невероятна лекота. Писателят използва просторечието, както и жаргона на престъпния свят. Може би затова имат толкова непринудено въздействие.

Това, което остава загадка, е че действието в повечето творби се развива в САЩ, а авторът никога не е живял там, ако не броим две негови кратки пътувания до Маями и Нови Орлеан. Обаче той с лекота, изчерпателно и точно описва американски градове, улици, райони и местности, манталитета на обикновените американци. И напълно достоверно пресъздава атмосферата и начина им на живот.

По 50 негови романа са направени филми. Произведенията му са преведени на над 30 езика и се радват на завиден успех дори в Африка и Азия.

Джеймс Хадли Чейс е псевдоним на Рене Брабазон Реймонд. Той е роден на 24 декември 1906 г. в Лондон. Баща му е полковник, ветеринарен хирург, служил в британските войски в Индия, а по-късно станал директор на престижен ветеринарен колеж. Той предвиждал за сина си кариера на банков служител, но съдбата решила друго.

Чейс учи в училището в Рочестър, а после в Калкута. Когато става на 18 години, изведнъж захвърля учебниците, напуска бащината къща и тръгва да дири щастието си. Сменя много работни места, става продавач на детски енциклопедии. За този период от живота си шеговито казва, че тогава се запознал с бъдещите персонажи на своите романи. Ходейки от врата на врата да предлага енциклопедии, той се срещал с всякакви хора – от тези, които го канели в дома си и го черпели с кафе, до такива, които блъскали вратата под носа му.

После попада в крупната компания за търговия с книги „Симпкин и Маршал”. Първо е обикновен продавач, а после – завеждащ отдел. Именно тук интересът му към литературата се засилва. Той започва денонощно да чете. На тази длъжност има възможност да придобие представа какво иска масовият читател и кое цени. Така у него се ражда идеята да пропише. Първата си книга „Няма орхидеи за мис Бландиш” написва на 32 години за 6 уикенда, тоест за 12 дни. Тя е приета много добре от издателствата, от читателската аудитория и от критиката. Тогава Чейс решава да се посвети изцяло на писането и става професионален писател. Пише, докато е жив, с малко прекъсване по време на Втората световна война, когато е военен пилот във Военните въздушни сили на Великобритания. Но пък тогава се изявява като военен кореспондент. В края на войната той има 11 публикувани книги.

През 1932 г. се жени за Силвия Рей. Имат един син. През 1956 г. се преселват във Франция, където остават 13 години. После отиват да живеят в Швейцария, на брега на Женевското езеро, в малкото градче Корсо, канон Во. Двамата имат дълъг, хармоничен и щастлив брак. През 1966 г. Джеймс Хадли Чейс посвещава романа „Репортер Кейд” на съпругата си. В посвещението е написано:„На Силвия – моя жена, мой секретар, готвач, преводач, шофьор и моя дясна ръка – затова, че повече от 30 години ме дарява с доброта и разбиране.”

Джеймс Хадли Чейс умира на 79 години на 06. 02. 1985 г. в дома си в Корсо, Швейцария.

Името му достойно се нарежда сред най-добрите и обичани автори на криминални романи в света.

Автор: Гана Василева

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *