Хипертония – бичът на нашето съвремие
Хипертония, известна още като високо кръвно налягане, е болест, позната на всеки. Едва ли има семейство, в което поне един човек да не приема лекарства за овладяване стойностите на своето кръвно.
Какво точно представлява този здравословен проблем и какви са механизмите, които го движат?
При измерване на кръвното се отчитат две стойности. Горна граница (систолично налягане) и долна граница (диастолно налягане). При хора без проблеми първата стойност достига максимум 140 mmHg, а долната – 90 mmHg.
Кръвно, чиито показатели превишават 140/90 mmHg, се счита за високо, но инцидентното му повишаване не е хипертония. Можем да кажем, че човек е хипертоник, в случаите, когато неговото артериално налягане е постоянно високо. Това ще рече, че проблемът е хроничен.
За да се осъществява правилно циркулацията на кръв в съдовете, при повишеното налягане сърдечният мускул е принуден да изразходва значително повече енергия. Подобен продължителен процес води до неговото ускорено „изхабяване“ и постепенно изтощаване.
Натоварването на сърцето може да доведе до получаване на сърдечен или мозъчен удар, сърдечна недостатъчност, артериални заболявания, бъбречни нарушения. Дори лекото, но постоянно отклонение в стойностите е рисков фактор за влошаване качеството на живот. Ето защо е важно всеки да следи редовно своето кръвно при личния си лекар. Той от своя страна ще прецени какви мерки да предприеме, ако забележи хронични нарушения. Понякога промяна в диетата е достатъчна, но по-често се налага медикаментозно лечение.
Кои хора биват засегнати от хипертонични кризи?
Няма твърдо установени възрастови групи. Високо налягане може да бъде измерено дори при малки деца и новородени. Когато няма явна причина за тези стойности, хипертонията се категоризира като първична. Вторична е, ако се появява в следствие на друго заболяване. Ако стойностите не се повлияват от лечение с медикаменти, тогава говорим за резистентна хипертония.
Лошата новина е, че все повече деца и юноши поддържат високи стойности на кръвното. Това наложи да бъде отправена официална препоръка на личните лекари да измерват и артериалното налягане, когато провеждат редовните профилактични прегледи на деца над 3 години.
Съветът на Hubavajena.bg: Ако искате да бъдете здрави и жизнени, последвайте линка и се запасете с качествените хранителни добавки на лидера в сферата Vital Concept.
Какви са симптомите на хипертонията?
Най-коварното при това заболяване е, че почти винаги протича безсимптомно. Откриването става случайно – при рутинен преглед или при изследване във връзка с друг здравословен проблем. Понякога се наблюдават прояви като виене на свят, главоболие, шум в ушите и други подобни, които в повечето случаи се неглижират от пациентите.
Щом кръвното налягане рязко скочи над стойности от 180/110, говорим за хипертонична криза. При тези пациенти има висок риск от развитие на усложнения и ситуацията налага предприемането на спешни мерки. Обикновено човек получава усещане за тежест в гърдите и недостиг на въздух, силно главоболие, световъртеж, замъглено зрение, обща отпадналост.
Адекватната реакция често е животоспасяваща. Симптомите могат да говорят за инфаркт на миокарда, за белодробен едем, влошена бъбречна функция, инсулт. Задължително извикайте линейка или се допитайте по телефона до вашия личен лекар. Рязкото сваляне на кръвното е също толкова рисковано, така че той ще ви даде указания какви медикаменти и в какви дози да приемете.
Бременност и хипертония – какви са рисковете?
Високото кръвно при бременни жени е рисково състояние. То може да доведе до т.н. прееклампсия, която е животозастрашаваща – освен за майката тя може да се окаже фатална и за детето. Редовните изследвания по време на бременност са много важни, защото така има реален шанс да бъде открито наличието на протеин в урината, както и да се засече високо кръвно. Преминаването на прееклампсията в еклампсия е сериозен проблем, включващ загуба на зрение, мозъчен оток, бъбречна недостатъчност и други.
Има ли наследствен фактор при хипертониците?
Медицината отдава появата на хипертонията на комбинация от генетични фактори и начинът на живот. Определено се смята, че има наследствено влияние от някои гени, но този процес все още не е изучен напълно. Във всички случаи в семейства, в които се приемат предимно солени и мазни храни, ежедневно се пие алкохол и се прекалява с храната, хипертонията е почти неизбежна.
Хора, които имат информация за хипертонични проблеми при родителите си, трябва да следят кръвното си налягане редовно, за да избегнат развитие на заболяването.
Овладяване на състоянието
Освен редовен прием на предписаните лекарства, много важен фактор е промяната в начина на живот. Включването на физически упражнения, разходки, коригиране на хранителния режим, намаляване приема на сол и други подобни мерки оказват положителен ефект във всеки аспект на нашето здраве, включително и за състоянието на сърдечносъдовата система.