ЗДРАВЕ

Купувате бутилирана вода? Ето какво трябва да гледате

Повечето от нас пият поне няколко пъти в седмицата бутилирана вода, ако не и по-често. Тук обаче си струва да ви зададем следния въпрос – знаете ли от каква пластмаса е направена вашата бутилирана вода? Наясно ли сте изобщо с това? Вероятно нямате кой знае колко информация за въпросната пластмасова опаковка. Не се тревожете, това е валидно за 99% от хората.

Тук е моментът да ви издадем една тайна – всеки търговец, който произвежда такъв тип продукт, е длъжен да отбелязва какъв вид пластмаса е използвана в случая. Защо тази информация е важна? Много просто – защото всеки един вид пластмаса съдържа определени химикали, носещи рискове за нашето здраве.

Най-често видът пластмаса се отбелязва на етикета или на дъното на бутилката посредством букви и цифри.

PET или PETE

Когато говорим за потребителски продукти, PET е сред най-често използваните видове пластмаси. От нея се произвеждат повечето бутилки с вода. Същото важи и за бутилките с безалкохолни напитки. Този вид пластмаса е предазначена за еднократна употреба, като повторната ѝ употреба повишава рисковете от приемане на вредни химикали. Друг осезаем риск в случая е и натрупването на бактерии, което също не следва да се подценява. Установено е, че тези бутилки отделят определени вещества, които могат да нарушат човешкия химичен баланс. Този вид пластмаса се чисти трудно от микроорганизми.

HDP или HDPE

Това е вид твърда пластмаса, която много често служи за направата на туби за бензин. От нея се произвеждат още бутилки за почистващи препарати, детски играчки и видове торби. Установено е, че от този вид пластмаса не се отделят химикали. Експертите тук са категорични – когато е възможно, избирайте именно такъв вид пластмаса. По-безопасни от тях няма да намерите.

PVC или 3V

PVC наричаме меката и гъвкава пластмаса, която често използваме, за да направим прозрачно фолио за храна. От нея също се правят бутилки за олио, детски играчки, блистерни опаковки лекарства и още много, много други продукти. Известно е, че този тип пластмаса отделя две химични вещества, които са способни да нарушат хормоналния баланс в организма. Препоръчва се да не я купувате, освен ако нямате друг избор.

LDPE

Тази пластмаса не отделя химични вещества във водата, но въпреки това не се използва за подобен тип продукция. Експертите обаче съветват да не купувате храна, която се съхранява в LDPE пластмаса. Чрез нея можете да погълнете опасни химикали.

PP

Това е тип бяла или полупрозрачна пластмаса, използваща се за направата на опаковки на напитки. А понякога – и за кофички на кисело мляко. Този тип пластмаса е много издръжлива, както и лека, а и издържа на топлина. Опитайте се да я нагреете и тя няма да се разтопи. Смята се за безопасна, както и за добра бариера за влага, мазнина и други вредни вещества.

PS

Пластмасата полистерен се отличава с лека тежест и е с много широка употреба. Тя служи за създаването на така популярните стиропорени чашки за еднократна употреба. Също така с нея се произвеждат кутии тип „мида“, в които често си взимаме храна за вкъщи. В това число влизат още картоните за яйца и пластмасовите прибори. Известн е обаче, че ако се нагрее, полистеренът може да отдели карциногенни съставки. Не се препоръчва за дългократна употреба.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *