Лайка – полезни свойства и начин на употреба
Всички обичаме чай от лайка, нали? Лайката е една от най-често срещаните и иползваните билки. Тя има антибактериално действие и се приема при инфекции под формата на чай, инхалации или компреси.
Разпространение и подходящо време за бране
Относно разпределението й, тя расте навсякъде. Често можете да я срещнете край пътищата. Не е препоръчително да я берете оттам. Можете да я намерите на поляни, далеч от градския мръсен въздух. Лайката може да се бере наобяд или по пладне, понеже тогава е най-новата на слънчева енергия. Берат се само цветовете и част от дръжката. Набраните цветове можете да сложите в кутии или буркани, но те трябва да бъдат добре затворени.
Състав
Етерично масло във вариации от зелен до син цвят се съдържа в цветовете на лайката. Азулените в това масло определят какъв ще бъде и цветът му. Освен това в съдържанието на маслото присъства парафин в големи количества. Лайката съдържа още хамазулен, флавонови гликозиди, витамин С, слузести вещества, киселини, каротин и др.
Начин на употреба
Лайката най-често се използва за външна употреба под формата на компреси или гаргара. Може също да се приема под формата на чай, запарка или отвара. Запарка от лайка се прави като в 250 мл гореща вода сложите 1 с.л. лайка. Оставете да се запари за 10 минути.
Лайката притежава противовъзпалителни свойства. Вижте при кои заболявания е полезна:
Външна употреба:
- Очни възпаления, конюнктивит;
- Настинка, хрема, простуда в начална фаза;
- При възпаление на половите органи, хемороиди;
- Гингивит и други възпаления на устната кухина – под формата на гаргара;
- При обриви, рани – чрез промивки.
Вътрешна употреба:
- При чревни заболявания, стомашни спазми и разстройство;
- При нервност и безсъние;
- Подпомага бъбреците заради диуретичния си ефект.
При малките деца лайката е изключително ефективна при множество заболявания. Няколко капки от отвара от лайка са достатъчни, за да спре хремата или да се излекува конюнктивит. Лайката помага и при подсичане. Освен че има полезни свойства за нашето здраве, тя се използва и в козметиката. От нея се правят кремове, сапуни и шампоани.
Автор: Катя Благоева
Pingback: Билките, които правят чудеса при подуване на корема и газове
Pingback: Прочутата рецепта на Бай Делчо от Пловдив срещу шипове